EBO eBank Online nowe   kartoSFERA logo   Trwaly nosnik    instrukcje   kontakt

     

Ostrzeżenienie przed niebezpiecznymi stronami

Wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi zespół reagowania na incydenty (z ang. Computer Emergency Response Team) CERT Polska rozpoczeło walkę ze stronami wyłudzającymi dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych i serwisów społecznościowych. Lista ostrzeżeń rozpoczyna funkcjonowanie w odpowiedzi na znaczący wzrost liczby wyłudzeń danych w związku z treściami dotyczącymi epidemii koronawirusa. W ramach współpracy CERT.PL będzie publikować listę domen wykorzystywanych do nadużyć. Operatorzy, którzy przystąpili do współpracy, będą uniemożliwiali dostęp do zidentyfikowanych i przeanalizowanych CERT Polska domen.

Strony wyłudzające dane osobowe oraz dane uwierzytelniające są obecnie zjawiskiem masowym, dotykającym różne grupy użytkowników Internetu w Polsce. Linki do nich przesyłane są różnymi kanałami: przez SMS, e-mail lub media społecznościowe. Strony te są rejestrowane w dużych ilościach i wykorzystywane w dość krótkim czasie od rejestracji, po czym są porzucane na rzecz nowych adresów. Adresy te mogą znajdować się w różnych domenach, nie tylko w domenie krajowej *.pl. Z tego powodu bardzo ważne jest szybkie rozpoznawanie, raportowanie oraz współdzielenie informacji o złośliwych domenach, tak by można było jak najszybciej zablokować do nich dostęp.

Zgłaszanie podejrzanych stron

Każdy może zgłosić stronę, która może wyłudzać dane osobowe, dane uwierzytelniające do kont bankowych lub serwisów społecznościowych, za pomocą formularza dostępnego na https://incydent.cert.pl/phishing.

Lista ostrzeżeń

Lista ostrzeżeń zawierająca wykaz witryn stanowiących zagrożenie dostępna jest jako następujące pliki:

format tekstowy, tylko aktywne domeny, jedna domena per linia: https://hole.cert.pl/domains/domains.txt
format TSV (tab-separated values): https://hole.cert.pl/domains/domains.csv
format JSON: https://hole.cert.pl/domains/domains.json
format XML: https://hole.cert.pl/domains/domains.xml

Blokada realizowana jest przez operatorów telekomunikacyjnych poprzez zmianę adresu złośliwej strony w systemie cache DNS operatora. Zamiast wyświetlenia oryginalnej strony nastąpi przekierowanie do strony ostrzegającej o zagrożeniu prowadzonej przez danego operatora telekomunikacyjnego albo CERT Polska.

Tak wygląda strona ostrzegająca o zagrożeniu.

Uwaga Zagrozenie glowna

Pełną treść informacji na temat ostrzeżeń przed niebezpiecznymi stronami znajdziecie Państwo na stronie https://www.cert.pl/news/single/ostrzezenia_phishing/

Bank Spółdzielczy w Reszlu

Do góry